Skip links

Jak wybrać dobrą księgową?

Dobra księgowa jest jak skarb!

A właściwie jak przewodnik, który zna drogę do skarbu. Wie którędy iść i jak omijać przeszkody. Nie powiem Ci jak znaleźć dobrą księgową. Powiem jak sprawdzić czy będzie dobra dla Ciebie.

1.

Kiedy rozmawiasz po raz pierwszy zwróć uwagą o co pyta i czy chce poznać twój biznes. Bez dobrego zrozumienia jak działasz i wejścia w twoje buty nie będzie dobrze prowadzić twoich spraw.

2.

Zwróć uwagą na komunikację między wami, czy to co mówi jest jasne, konkretne i zrozumiałe dla Ciebie. Zła komunikacja spowoduje w przyszłości twoją frustrację i dodatkowy czas poświęcany na wyjaśnianie nieporozumień.

3.

Dowiedz się w jakich branżach się specjalizuje (trudno znać się na wszystkich).

4.

Jeśli w biurze jest kilka księgowych rozmawiaj z tą, która będzie z Tobą współpracować bezpośrednio.

5.

Może Cię to zdziwi ale księgowa też człowiek. Naprawdę! Jak każdy popełnia błędy. Dlatego musi być ubezpieczona na wypadek narażenia Cię na poważne koszty. W dobrych biurach błędy zdarzają się rzadko ale zdarzają się wszędzie. Zapytaj jak sobie radzi w takich sytuacjach. Ważne, żeby umiała się do nich przyznać i zrobiła wszystko, żeby nie odbiło się to na Tobie.

6.

Unikaj takich którzy obiecują złote góry. Nie ma złotych gór, jeśli księgowa mówi szczerze o trudnych kwestiach to zaleta nie wada.

7.

Pamiętaj o FLOW. Oprócz kwestii merytorycznych ważna jest też „chemia” między wami. Kiedy kogoś poznajesz od razu czujesz czy płyniecie na podobnej fali. Ja ufam takim odczuciom i kieruję się intuicją. Pamiętaj, że współpraca z księgową to współpraca z człowiekiem.